Vijf voedingsstoffen mogelijk van nut bij tandvleesontsteking

Studies hebben laten zien dat verscheidene voedingsstoffen, zoals die in groente en fruit, positieve effecten hebben op de mondgezondheid. Zo kunnen ze mogelijk tandvleesontstekingen voorkomen. In recent onderzoek is dat preciezer onderzocht voor vijf van deze stoffen en hun verband met parodontitis, de vergevorderde ontsteking van tandvlees.

Hoewel precieze cijfers ontbreken, staat vast dat parodontitis veel voorkomt. In de Verenigde Staten, waar het onderzoek plaatsvond, wordt zelfs uitgegaan van ongeveer de helft van de bevolking boven de dertig jaar. Het gaat om de ernstige vorm van tandvleesontsteking (gingivitis). Ernstig omdat bij parodontitis ook het steunweefsel rond tanden en kiezen ontstoken raakt en kaakbot of tandvlees verloren kan gaan. Het is de belangrijkste oorzaak van het verlies van tanden en kiezen.

Voor het onderzoek werden gegevens (1999–2004) geanalyseerd van het langlopende onderzoeksprogramma National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). De bloedspiegel van 15.844 personen werd geanalyseerd voor de carotenoïden bètacaroteen en bètacryptoxanthine, voor folaat en de vitaminen D en E. Deze bloedspiegels werden vervolgens gekoppeld aan de aanwezigheid en ernst van parodontitis. In de gemaakte analyse werden ook mogelijk verschillende effecten op grond van onder meer sekse en leeftijd betrokken.

De resultaten lieten voor alle vijf de voedingsstoffen een inverse relatie zien met de ernst van parodontitis. Bij bètacaroteen werd dit verband sterker met het vorderen van de leeftijd, bij folaat specifiek na het dertigste jaar en dan vooral bij vrouwen. Ook het verband met een vitamine D-tekort was bij vrouwen sterker.

Het belang van de gevonden verbanden ligt niet alleen in de bescherming die de betreffende stoffen bieden tegen parodontitis. De aandoening staat ook in verband met ontstekingsprocessen elders in het lichaam: bacteriën die de tandvleesontsteking veroorzaken kunnen in de bloedbaan terechtkomen. De kans op vaatproblemen neemt dan toe. Ook verbanden met diabetes en de ziekte van Alzheimer worden gelegd. En dat is des te meer reden om afdoende te voorzien in voedingsstoffen die tandvleesontstekingen kunnen tegengaan.

Verschenen in de nieuwsbrief van 24 januari 2019

Dit artikel blijft een week lang toegankelijk voor elke bezoeker.



Ebersole JL, Lambert J, Bush H, Huja PE, Basu A. Serum Nutrient Levels and Aging Effects on Periodontitis. Nutrients. 2018 Dec 15;10(12). https://www.mdpi.com/2072-6643/10/12/1986/htm

Bron: voedingsgeneeskunde

Direct een afspraak inplannen?

Appen?

Of direct een afspraak maken? 🗣

Alie Wouda Natuurpraktijk Aurora

Geef een reactie